جانم فدای امام خامنه ای

بسیجی امام خامنه‌ای - بهترین آثار كنگره خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس معرفی شدند
بسم الله الرّحمن الرّحیمن و القلم و ما یسطرون
Iranian hashtags: Ayatollah al ozma Imam Khamenei ; Imam Komeini ; Ayatollah Ruhollah Khomeini ; Islamic republic of Iran ; Leader ; Shahid ; Martyr ; Tehran ; Qom ; seyed mohammad khatami ; hasan rohani ; hashemi Rafsanjani ; mehdi karrobi ; Ahmadi nejad ; hoseinali montazeri ; sanei ; dr. ebrahim yazdi ; mehdi bazargan ; Mahdi ; mosaddegh ; nategh nori ; amir kabir ; reisi ; sardar aziz jafari ; Mohsen rezaei ; rashid ; haji zade ; Tehrani moghaddam ; Ahmadi roshan ; shahriari ; rezaei nejad ; Iranian ; Hezbollah ; hizbollah ; allah ; Imam Ali ; Ahvaz ; karaj ; najaf abad ; Isfahan ; kashan ; fordo ; dehloran ; khoozestan ; oil ; petroliom ; war ; f14 ; qaher ; ghaher 313 ;
امام خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی): اگر چنانچه ما بر روى توان خودمان تكیه كنیم، استقامت آنها در هم خواهد شكست؛ این را بدانند! تا وقتى كه ما چشم‌مان به دست دیگران باشد، به جایى نمی‌رسیم. (28 بهمن 1392)
نویسنده: دبیرخانه
تاریخ نگارش: پنجشنبه 1390/11/20 - ساعت: 10:36

بهترین آثار كنگره خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس معرفی شدند

برگزیدگان نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس در 2 بخش خودنوشت و دیگر نوشت معرفی و تجلیل شدند. این خاطره‌نویسان از میان نویسندگان برترین‌ آثار جشنواره‌های استانی خاطره‌نویسی دفاع مقدس انتخاب شده‌اند.

 

آیین معرفی برگزیدگان نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس، (12 بهمن ماه) در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

 

هیأت داوران نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس، «عادل كبیری» نویسنده خاطره «والفجر 1» از استان آذربایجان شرقی، «داوود گودرزی» مولف خاطره «گل شبدر» از استان خوزستان و «میترا آسمانی» نویسنده خاطره «چشم‌ها را باید شست» از استان تهران را به ترتیب، به عنوان رتبه‌های اول تا سوم بخش خاطرات خودنوشت این كنگره معرفی كردند.

 

همچنین «مینا محمدی» از آذربایجان شرقی، «فاطمه بهرامی» و «عباس جعفری مقدم» از استان قم، «عباس نیری» از استان خوزستان، «محمدعلی نوروزی» از چهارمحال و بختیاری، «كیانوش زرین كاویانی» از استان ایلام و «فرزاد بیات موحد» از استان زنجان مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

در بخش خاطرات دیگرنوشت نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس، «معصومه سپهری» به پاس تدوین خاطرات سیدنورالدین عافی از سال‌های دفاع‌مقدس با عنوان «روز پانزدهم» از استان آذربایجان شرقی رتبه نخست را از آن خود كرد.

 

«عقیل زرگر» به پاس نگارش خاطرات «خلبان محمدحسن زند كریمی» با عنوان «دو دقیقه برفراز مقدادیه» از استان تهران، رتبه دوم بخش خاطرات دیگرنوشت این كنگره را كسب كرد و «علیرضا شیركوند» از شهرستان ورامین، به خاطر گردآوری و تدوین خاطرات «حسن عسگری» از دوران جنگ با عنوان «سه ساعت در اسارت» مقام سوم این گروه را به نام خود ثبت كرد.

 

«عبدالرضا قنبرلو» از استان قزوین، «فاطمه دریك‌وندی» از استان خوزستان، «علیرضا نوری» از استان زنجان، «مهدی نعلبندی» از آذریایجان شرقی، «محمود مهدوی» از استان اردبیل و «مصطفی مصیب‌زاده» از استان گیلان نیز در بخش خاطرات دیگرنوشت این كنگره ادبی مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

سردار سید محمد باقرزاده، رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس، با تاكید بر لزوم آغاز تجربه خاطره‌گویی تیمی از جنگ، گفت: فراگیر شدن این اقدام را در دستور كار خود قرار داده‌ایم. چون خاطره‌گویی تیمی، باعث جلوگیری از تحریف دفاع‌مقدس خواهد بود.

 

 آیین اختتامیه نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس، (دوازدهم بهمن ماه) با حضور خاطره‌نویسان برتر جشنواره‌های استانی دفاع‌مقدس و جمعی از مقامات لشكری در تالار سوره حوزه‌هنری برگزار شد.

 

سردار سید محمد باقرزاده، رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس در آغاز این مراسم اظهار كرد: چند سالی است كه نهضت خاطره‌گویی و خاطره‌نویسی درباره حوادث دفاع‌مقدس در كشور شروع شده و هر سال، شاهد تولید آثار كمی و كیفی در این عرصه ایم. تردیدی نیست كه مهم‌ترین هدف از این كار،‌ انتقال پیام‌های دفاع‌مقدس است.

 

وی ادامه داد:‌ مخاطبان این خاطرات، با تاریخ و معارف بنیادین دفاع‌مقدس و سیره رفتاری شهدا، ایثارگران و فرماندهان آشنا می‌شوند. گرچه این پیام‌ها لفظی و كتبی‌اند، اما در بطن خود كاركردهای تكوینی دارند.

 

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس، خاطرات دوران جنگ را باعث خلاقیت دانست و تاكید كرد: این خاطرات، كاركردی عمیق و گسترده دارند و بینش، كشش و كوشش در نویسندگان ایجاد كرده و آنان را در دچار تحول می‌كنند.

 

باقرزاده، خاطرات دفاع‌مقدس را مدافع حیثیت اجتماعی ملت ایران خواند و در ادامه، وظایف نهادهای فعال دفاع‌مقدس را برشمرد و افزود: باید اهمیت خاطره‌گویی و خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس برای جلوگیری از فرمواشی و كُند شدن جریان خاطره‌گویی، به صورت پیوسته برای همه یادآوری شود.

 

وی با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم ثبت و تدوین خاطرات سال‌های جنگ، اظهار كرد: ما با برگزاری كنگره ملی خاطره‌نویسی به این جریان رسمیت می‌بخشیم. باید بستر لازم برای تشویق افراد مستعد خاطره‌گویی و خاطره‌نویسی را فراهم كنیم.

 

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس در ادامه با تاكید بر لزوم نظارت بر خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس برای جلوگیری از تحریف ناخواسته آن دوران، گفت:‌ حضور خاطره‌گو در صحنه نبرد، ضمانت اجرای خاطرات اوست.

 

سردار سید محمد باقرزاده، برآیند خاطرات دفاع‌مقدس را بر تاریخ‌شفاهی آن موثر دانست و تاكید كرد: متاسفانه تاكنون، اثری مدون در حوزه تاریخ‌شفاهی جنگ نوشته نشده است كه باید در دستور كار قرار گیرد. حركت‌های پژوهشی مبتنی بر خاطره‌گویی دفاع‌مقدس نیز باید ساماندهی شوند.

 

وی با انتقاد از استفاده نشدن از خاطرات ناب و اصلی دفاع‌مقدس برای خلق آثار هنری فاخر، گفت: سوژه‌های دفاع‌مقدس، قابلیت تبدیل شدن به طرح و اثری فاخر را دارا هستند كه در عمود زمان، ماندگار خواهند شد.

 

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس با تاكید بر لزوم آغاز تجربه خاطره‌گویی تیمی دفاع‌مقدس گفت:‌ این كار در برخی از اداره‌های حفظ آثار استان‌ها مانند كرمان و همدان آغاز شده و فراگیر شدن آن را در دستور كار خود قرار داده‌ایم. چون خاطره‌گویی تیمی، متضمن جلوگیری از تحریف دفاع‌مقدس است.

 

وی در پایان سخنانش یادآور شد: باید خاطرات كارشناسان خارجی از جنگ‌تحمیلی نیز گردآوری شوند. چون برخی اظهارات و نظرات نشان داده كه میدان خاطره‌گویی دفاع‌مقدس، عمیق و وسیع است.

 

در ادامه آیین اختتامیه نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس، سرهنگ حسن رسولی، معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس، به ارایه گزارشی از روند برگزاری این كنگره ادبی پرداخت و گفت:‌ نهضت خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس با انتشار فراخوان این كنگره آغاز شد كه شاهد نتیجه خوب آن در استان‌ها بوده‌ایم.

 

وی ادامه داد: حدود 12هزار و 14 اثر توسط دبیرخانه‌های جشنواره استانی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس گردآوری شده بودند كه در نهایت، حدود 2هزار و 150 خاطره با هدایت «سردار حمید حسام» و توسط «مصطفی رحیمی»، «سید محمد میركاظمی»، «حسن رحیم‌پور» و «معصومه رامهرمزی» مورد داوری قرار گرفتند.

 

معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس، حضور پررنگ دانش‌آموزان و دانشجویان در این جشنواره ادبی را اتفاقی جالب ارزیابی و تاكید كرد: تصور نمی‌كردیم كه در نخستین دوره كنگره خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس به این نتیجه مطلوب برسیم.

 

رسولی در پایان سخنانش از انتشار مجموعه آثار منتخب نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس در قالب كتابی با عنوان «یادنامك» خبر داد و گفت: این كتاب تا پایان این هفته به چاپ خواهد رسید.

 

سپس سردار محمد كوثری، یكی از فرماندهان سال‌های دفاع‌مقدس و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، به بیان خاطراتی از دوران جنگ پرداخت و در پایان از برگزیدگان نخستین كنگره ملی خاطره‌نویسی دفاع‌مقدس در دو بخش «خودنوشت» و «دیگرنوشت» تجلیل به عمل آمد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()  
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.