جانم فدای امام خامنه ای

بسیجی امام خامنه‌ای - مطالب بهمن 1397
بسم الله الرّحمن الرّحیمن و القلم و ما یسطرون
Iranian hashtags: Ayatollah al ozma Imam Khamenei ; Imam Komeini ; Ayatollah Ruhollah Khomeini ; Islamic republic of Iran ; Leader ; Shahid ; Martyr ; Tehran ; Qom ; seyed mohammad khatami ; hasan rohani ; hashemi Rafsanjani ; mehdi karrobi ; Ahmadi nejad ; hoseinali montazeri ; sanei ; dr. ebrahim yazdi ; mehdi bazargan ; Mahdi ; mosaddegh ; nategh nori ; amir kabir ; reisi ; sardar aziz jafari ; Mohsen rezaei ; rashid ; haji zade ; Tehrani moghaddam ; Ahmadi roshan ; shahriari ; rezaei nejad ; Iranian ; Hezbollah ; hizbollah ; allah ; Imam Ali ; Ahvaz ; karaj ; najaf abad ; Isfahan ; kashan ; fordo ; dehloran ; khoozestan ; oil ; petroliom ; war ; f14 ; qaher ; ghaher 313 ;
امام خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی): اگر چنانچه ما بر روى توان خودمان تكیه كنیم، استقامت آنها در هم خواهد شكست؛ این را بدانند! تا وقتى كه ما چشم‌مان به دست دیگران باشد، به جایى نمی‌رسیم. (28 بهمن 1392)
تاریخ نگارش: دوشنبه 1397/11/15 - ساعت: 19:04

آیا داوران فوتبال معصوم هستند ؟!

بسم الله النّور

اشاره:

۱- همان گونه که همه قبول دارند در فوتبال ایران فساد قابل مشاهده است، داوری نیز از این دایره خارج نیست و می‌توان تصور کرد که در میان داوران نیز زد و بند وجود دارد.

۲- محاسبۀ سود و زیان تیم‌ها از اشتباهات داوری، نمی‌تواند نشانگر سلامت همۀ داوران باشد! یعنی ممکن است یک تیم چند بار از اشتباه داوری (که جزئی از فوتبال است) سود ببرد، اما در یک بازی، از اشتباه عمدی داور ضربه بخورد؛ در این صورت نمی‌توان با جمع جبریِ سود و زیان آن تیم، نتیجه گرفت که داوری پاک و خالی از اشکال بوده است.

 

 

 

با این‌که برنامۀ نود در آستانۀ تعطیلی لیگ، گزارش مفصلی از فساد در تمام لایه‌های فوتبال ایران پخش کرد؛ اما در همان حال، جامعۀ داوری را بری از هر گونه فساد و خطای عمدی دانست!!!

سخن این است که آیا داوران فوتبال معصوم هستند؟ آیا واکسن ضد لغزش تزریق کرده‌اند؟ مسلماً خیر؛ به ویژه این‌که کارنامۀ داوران فوتبال ایران خالی از لکۀ سیاه نیست و فقط به عنوان یک نمونه «غش کردن فلان داور» را دیگر همه می‌دانند! و البته فسادِ اثبات شده در داوری فوتبال ایران، محدود به همین یک مورد نیز نبوده است! سؤال این است که چرا بعضی‌ها (!) اصراری دارند که بگویند داوران ما به هیچ وجه خطای عمدی ندارند؟! آیا در عرصِۀ دواری فوتبال ایران مافیایی شکل گرفته است؟! آیا اصحاب رسانه نیز در این میان نقشی دارند؟! آیا کارشناسان فوتبال و داوری نیز آلوده شده‌اند؟! اگر پاسخ مثبت باشد، به جز این‌ها، دیگر کدام اشخاص یا گروه‌ها دستی بر ماجرای مافیای داوری دارند؟!

 

اما آنچه بیش از همه حائز اهمیت است و باید به آن توجه داشت، این است که چرتکه انداختن در مورد اشتباهات داوری و محاسبۀ سود و زیان تیم‌ها، یک راهکار انحرافی و برای سرپوش گذاشتن به تخلفات عمدی داوران است!

و مگر محاسبۀ سود و زیان تیم‌ها از اشتباهات داوری، می‌تواند نشانگر سلامت داوران باشد؟! به عنوان مثال، اگر داوران در بازی‌های مختلف، سه اشتباه به نفع تیم سپاهان گرفته باشند، و داور دیگری در یک بازی دیگر و در یک صحنه، بر اساس زد و بند، عمداً علیه سپاهان یک سوت سرنوشت ساز بزند، آیا می توان گفت که در مجموع، سپاهان دو بار از اشتباهات داوری سود برده است، پس اشتباه آن داور عمدی نبوده است؟! و آیا می‌توان با این استدلال بچه‌گانه، داور را از اتهام زد و بند بری دانست؟!

 

مسلماً استدلالی که بر مبنای چرتکه انداختن اقامه می‌شود، محکوم به بطلان است. اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است، اما «اشتباهات عمدی» ناشی از فساد است و این دو را نمی‌توان با هم جمع جبری نمود.

 

متأسفانه آنچه در بازی‌های لیگ برتر شاهد هستیم، این شائبه را ایجاد می‌کند که در مورد برخی تیم‌ها و برخی مربیان، نوعی نامهربانی وجود دارد؛ و در طرف دیگر، برخی تیم‌ها و مربیان نورچشمی داوران هستند.

و تأسف‌بارتر آن‌که شواهدی در این زمینه وجود دارد که این شواهد و اسناد، پس از تکمیل و رعایت جوانب حقوقی و اخلاقی، قابل ارائه می‌باشند.

  

این یادداشت را می‌توان در دو نکته خلاصه کرد:

۱- همان گونه که همه قبول دارند در فوتبال ایران فساد قابل مشاهده است، داوری نیز تافتۀ جدابافته نیست و می‌توان تصور کرد که در میان داوران نیز زد و بند وجود دارد.

۲- محاسبۀ سود و زیان تیم‌ها از اشتباهات داوری، نمی‌تواند نشانگر سلامت همۀ داوران باشد! یعنی ممکن است یک تیم چند بار از اشتباه داوری (که جزئی از فوتبال است) سود ببرد، اما در یک بازی، از اشتباه عمدی داور ضربه بخورد؛ در این صورت نمی‌توان با جمع جبریِ سود و زیان آن تیم، نتیجه گرفت که داوری پاک و خالی از اشکال بوده است.

 
نظرات()